Meniu Uždaryti

Konkurso „Tramtatulis“ nacionalinio rato laureatė 

Praėjusį savaitgalį, Kaunas tapo gyvu lietuvių liaudies kūrybos židiniu – gegužės 10–11 d. čia vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių konkurso „Tramtatulis“ nacionalinis ratas. Net 200 jaunųjų atlikėjų iš visos Lietuvos bei lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje varžėsi pasakojimo, pavienio bei grupinio dainavimo, muzikavimo įvairiais lietuvių liaudies instrumentais kategorijose. Šiemet už išskirtinį meistriškumą, tradicijos pojūtį bei savitą raišką geriausiais paskelbti 33 laureatai ir 51 diplomantas. Geriausiais liaudies dainų atlikėjais tapo 12 dainininkų (pavienių ir grupių), šauniausiais pasakoriais – 6 dalyviai, instrumentinės muzikos meistrais pripažinti 15 muzikantų, grojusių pavieniui ir grupėmis. Tarp jų ir mūsų gimnazistė Jurgita Pauliukėnaitė. Jos mokytoja Skaidrė Pauliukėnienė. 
2025 m. XI Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas „Tramtatulis“, skirtas Lietuvių liaudies dainų metams ir pirmojo Liudviko Rėzos sudaryto lietuvių liaudies dainų rinkinio 200 metų sukakčiai paminėti. 
Sveikiname laureatę ir jos mokytoją, garsinančias gimtąjį kraštą ir puoselėjančias neįkainojamus kultūrinio paveldo lobynus.

Pažintinė išvyka „Profesoriaus Česlovo Kudabos gyvenimo keliais“

Saulėtą gegužės 12-osios, pirmadienio, rytą prasidėjo iš anksto suplanuota Tūkstantmečio mokyklų programos projektą „Tūkstantmečio mokyklos I“ veikla – pažintinė išvyka „Profesoriais Česlovo Kudabos gyvenimo keliais“ vykdant tinklaveiką ir bendradarbiavimą pagal 7 klasių ilgalaikę kultūros ugdymo programą „Mūsų kraštas ir kraštiečiai“. Į Tverečiaus pasienio punktą atvyko Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos septintokai su mokytojais. Žygiui pėsčiomis vadovavo energingasis pasieniečių būrelio vadovas Andrejus Matvėjevas. Po kelių valandų, grožėdamiesi apylinkių gamtos vaizdais ir įveikę apie 8 kilometrus, atvykome į Tverečių. Sutartu laiku prie autobusų stotelės mūsų laukė gidės – šio krašto tradicijų, kultūros, istorinės atminties puoselėtojos, mokytojos Nijolė Keraitienė ir Elena Sekonienė. Pasidalinę į dvi grupes, aplankėme kraštiečio Česlovo Kudabos  tėvų ir brolio kapą, uždegėme atminimo žvakutę, apžiūrėjome šalia kapinių esantį Pirmojo pasaulinio karo įtvirtinimą. Eidami link bažnyčios, išklausėme pasakojimą apie Tverečių – vieną seniausių rajono miestelių. Bažnyčios šventoriuje apžiūrėjome gamtos paminklą – ąžuolą, apkabinome ir pasisėmėme stiprybės. Susėdę į autobusą, vykome į kupetinį Katinautiškės kaimą. Pakeliui stabtelėjome ties keliuku į Ažubalio girią, kad lengviau įsivaizduotume, kur buvo dabar jau išnykęs Vaicekavo kaimas – profesoriaus Česlovo Kudabos tėviškė. Pasigrožėję unikaliu, kupetiniu Katinautiškės kaimu, vykome į Vosiūnus, pakeliui besigrožėdami Biosferos poligonu, žuvininkystės tvenkiniais ir gražiai tvarkomais kaimais. Vosiūnuose sustojome prie ryčiausio privažiuojamo  Lietuvos taško. Įgiję naujų žinių ir kupini įspūdžių mokiniai, išvyko į Ignaliną.

3–4 klasių kelionė į kosmoso paslaptis

Gegužės 12 dieną gimnazijos 3–4 klasės mokiniai kartu su mokytoja Liudmila Račkauskiene ir mokinio padėjėja Kristina Litvinoviene vyko į Molėtų rajone esantį Lietuvos etnokosmologijos muziejų – vienintelį tokio pobūdžio muziejų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.
Edukacinė išvyka prasidėjo užsiėmimu „Saulės sistemos paslaptys, iššūkiai, pasiekimai. Edukaciniai žaidimai“, kurio metu mokiniai aktyviai dalyvavo diskusijose apie planetas, jų ypatumus, palydovus ir žmonijos bandymus pažinti visatą. Edukacijos metu jie ne tik pagilino turimas žinias, bet ir pasitelkdami loginį mąstymą, komandinius įgūdžius bei kūrybiškumą atliko užduotis. Mokiniai sprendė viktoriną naudodamiesi Kahoot programėle, o taip pat dalyvavo smagiuose žaidimuose, susijusiuose su Saulės sistema.
Ypač įdomi užduotis buvo skirta aktualiai problemai: kosminių šiukšlių mažinimui. Mokiniai turėjo atsakyti į klausimą: „Kaip tu spręstum kosminių šiukšlių problemą?“ Tai paskatino juos mąstyti kūrybiškai, ieškoti realių ir netikėtų sprendimų, lavinti aplinkosauginį sąmoningumą bei atsakomybę už Žemės ir kosmoso švarą.
Po edukacijos mokiniai leidosi į pažintinę ekskursiją po muziejų, kur gidas supažindino su senovės lietuvių kosmologinėmis sampratomis, mitais ir pasaulėžiūra, susieta su dangaus kūnais. Mokiniai turėjo galimybę iš arti pamatyti astronominius prietaisus, žvilgtelėti į teleskopų kupolus, žiūrėti įkvepiantį dokumentinį filmą „Kelionė į begalybę“, o nuo muziejaus apžvalgos aikštelės pasigrožėti vaizdu į Želvų ežerą ir Labanoro girią.
Ši išvyka ne tik papildė mokinių gamtos ir pasaulio pažinimo žinias, bet ir paskatino domėtis mokslu, skatino smalsumą, kūrybiškumą bei bendradarbiavimą. Dauguma mokinių grįžo kupini įspūdžių ir įkvėpimo toliau tyrinėti kosmoso platybes tiek mokykloje, tiek savarankiškai.
Pradinių klasių mokytoja Liudmila Račkauskienė

Mažieji atrado garsų stebuklą – netradicinė pamoka „Miško garsų pasaulyje“

Pagal Tūkstantmečio mokyklų“ programos projektą „Tūkstantmečio mokyklos I“ mūsų gimnazijos 1–2 klasių mokiniai dalyvavo ypatingoje netradicinėje muzikos pamokoje „Miško garsų pasaulyje“. Ši edukacija suteikė vaikams galimybę per garsą ir ritmą ne tik pažinti muzikos instrumentus, bet ir kūrybiškai įsitraukti į pasakojimą apie gamtą. Pamokos pradžioje mokiniai susipažino su įvairių muzikos instrumentų skambesiu – klausėsi jų garso, aptarė, kuo vienas instrumentas skiriasi nuo kito. Vėliau išgirdo trumpą pasaką apie mišką, kuris netikėtai prarado visus savo garsus. Norėdami padėti gamtai atgauti balsą, mokiniai pasitelkė savo vaizduotę ir improvizuodami garsais, tempu ir ritmu bandė atkurti miško gyventojų skleidžiamus garsus – vėjo šnaresį, paukščių čiulbėjimą, gyvūnų šnaresius ir kitus gamtos garsus. Refleksijos metu kiekvienas vaikas turėjo atspėti, koks instrumentas groja, tik išgirdęs jo skleidžiamą garsą. Tai padėjo lavinti klausą, dėmesingumą ir atidumą aplinkai. Pamokos pabaigoje mokiniai pasidalijo savo mintimis ir įspūdžiais – daugelis teigė, kad tai buvo viena smagiausių ir įdomiausių pamokų. Tokios netradicinės veiklos skatina mokinių kūrybiškumą, emocinį intelektą, bendradarbiavimą bei ugdo jautrumą aplinkai ir garsui.
Informaciją pateikė pradinių klasių mokytoja Dalia Sulienė

Nuotykiai pasienyje: jaunuosius pasieniečius subūrė iššūkiai ir draugystė

Penktadienio vakaras Tverečiaus pasienio užkardoje virto tikru nuotykiu Jaunojo pasieniečio būrelių nariams iš Didžiasalio „Ryto“, Vidiškių ir Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijų. Smalsumo ir entuziazmo nestokojantys jaunuoliai panoro iš arti pamatyti pasieniečių gyvenimą. Pirmasis vakaro iššūkis – taiklumo varžybos su pneumatiniais šautuvais. Po azartiškos šaudymo sesijos sekė ypatinga akimirka – naujai priimtų būrelio narių krikštynos. Net vienuolika drąsių jaunuolių įveikė simbolinius išbandymus ir oficialiai prisijungė prie jaunųjų pasieniečių gretų. Vakaro tęsinyje būrelio vadovas atvėrė pasieniečių darbo užkulisius, supažindindamas su tarnyboje naudojamais ginklais ir specialiosiomis priemonėmis. O už narsą krikštynų metu naujokams buvo įteikti Jaunojo pasieniečio būrelio ženkliukai. Netikėtas ir šiltas siurprizas laukė Nojaus – vidurnaktį jį su gimtadieniu pasveikino draugai iš Didžiasalio gimnazijos. Tačiau tikrasis nuotykis prasidėjo po vidurnakčio, kai visi patraukė į naktinį žygį link valstybės sienos. Kelionė tamsoje, paliko neišdildomą įspūdį.

Konkurso „Ekrane atgimusi knyga“ nugalėtojai 

Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena.  Šią dieną Ignalinos rajono viešojoje bibliotekoje buvo pagerbti ir pasveikinti knygą ir kalbą saugantys žmonės, tarp kurių buvo ir  bibliotekos organizuojamo konkurso „Ekrane atgimusi knyga“ dalyviai. 
Pirmoji vieta ir 304 komisijos balai atiteko mūsų gimnazijos komandai – tai Dominika Bezrodnaja, Jurgita Pauliukėnaitė ir Nojus Matieša. Mokiniai sukūrė anonsą Ignės Zarambaitės knygai ,,Juodavandeniai“. Jiems talkino lietuvių kalbos mokytoja Skaidrė Pauliukėnienė ir anglų kalbos mokytoja Lenie Drūteikienė. Komandos nariai apdovanoti specialiais „Gera dovana“ prizais ir kelione savo klasei į  pasirinktą Vilniaus biblioteką. Gimnazistų sukurtą knygos anonsą jau galima surasti tarptautiniame knygų anonsų portale www.europeanbooktrailers.eu

Aplankėme dvarus

Gegužės 6 dieną, pasinaudodami istorijos ilgalaikio projekto tema, būsima devintos klasės istorijos programa ir retai gražiu šių metų pavasario oru, išsiruošėme aplankyti Ignalinos rajono dvarus. Visi aštuntokai ir penki kitų klasių mokiniai pirmiausia aplankėme Vidiškių dvaro parką ir apžiūrėjome dvaro išorinę architektūrą. Vėliau vykome į Kazitiškio dvarą, tačiau ten išlikę nedaug autentiškų elementų. Daugiausia dėmesio skyrėme Dūkšto dvarui – apie jo praeitį ir dabartį įdomiai pasakojo pats dvaro valdytojas. Ypač mokinius sudomino klausimas, kiek kainuotų išsinuomoti dvarą asmeninei šventei. Galiausiai visi nusprendėme, kad šiai prabangai dar teks pataupyti. Paskutinis tą dieną aplankytas dvaras buvo Kazitiškio dvaras. Deja, jie mus pasitiko be gyvybės ženklų – tik su kadaise vykusių šiuolaikinių veiklų pėdsakais.  Vis dėlto nereikėtų pamiršti, kad šio dvaro architektūra išskirtinė. Bet nereiktų pamiršti, kad šio dvaro architektūra unikali. Jis pastatytas neogotikiniu stiliumi, kaip rašoma informacijos šaltiniuose, tai dalelė Italijos rytinėje Lietuvoje, nes jos projektas įkvėptas šiaurinės Italijos architektų.
Istorijos mokytoja Danguolė Mikulėnienė

„Greitas žodis“: anglų kalbos konkursas, suvienijęs gimnazijas kūrybai ir draugystei

Balandžio 30 dieną gimnazijoje vyko anglų kalbos konkursas „Greitas žodis“, kuriame dalyvavo keturios gimnazijos: iš Ignalinos ir Švenčionių rajonų (Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazija, Ignalinos r. Vidiškių gimnazija, Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazija, Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazija). Šis renginys tapo puikia proga moksleiviams pasitikrinti savo anglų kalbos žinias, pademonstruoti kūrybiškumą bei patirti smagių įspūdžių bendraminčių rate. Svečius šiltai pasitiko ir renginį vedė mūsų mokyklos mokinės Goda Marija Brukštutė ir Ieva Mikulėnaitė bei Jurgita Pauliukėnaitė.  Dalyvius pasveikino gimnazijos pavaduotoja Jūratė Sereičikienė. Renginio metu dalyvių laukė įvairios užduotys: komandos kūrė pavadinimus ir šūkius anglų kalba, žaidė Kahoot viktoriną apie Jungtinę Karalystę, dalyvavo estafetėse, atliko kalbinius kūrybinius iššūkius bei sprendė mįsles. Visa tai skatino greitą mąstymą, komandinį darbą ir linksmą mokymąsi. Didžiuojamės mūsų mokyklos komanda: Aiste Mikulėnaite, Konstantinu Matoška, Deimantu Rameliu, Anastasija Koniuševskaja, Artūru Baganu ir Evelina Sinica, – jie ne tik puikiai pasirodė, bet ir užėmė pirmąją vietą konkurse. Šio konkurso tradicija ypatinga – kitų metų konkursą organizuoja ta mokykla, kuri pelno pirmąją vietą. Kadangi pernai nugalėjome, šiemet garbė rengti šventę atiteko mūsų gimnazijai. Ir vėl – sėkmė buvo mūsų pusėje, tad „Greito žodžio“ konkursą organizuosime ir kitais metais! Norime padėkoti visiems, prisidėjusiems prie sėkmingo renginio: Ingai Pajarskienei, Gintarei Jurgelėnienei ir Ramunei Kapliukienei.
Renginį organizavo ir kuravo rusų kalbos mokytoja Valentina Ciunel bei anglų kalbos mokytoja Lenie Drūteikienė. Džiaugiamės, kad konkursas „Greitas žodis“ suteikė progą ne tik pasitikrinti žinias, bet ir smagiai praleisti laiką drauge, mokytis vieniems iš kitų bei stiprinti draugystę tarp mokyklų.
Tikimės, kad ši graži tradicija bus tęsiama ir ateityje!
Informaciją parengė mokytojos Valentina Ciunel ir Lenie Drūteikienė.

Gamtos mokslų pamokos su mobiliąją laboratorija

Balandžio paskutinę ir gegužės pirmą savaitę 6 klasės mokiniams vyko praktinės pamokos naudojant IČKG mobiliosios laboratorijos rinkinius (TŪM I projekto veikla). Mokiniai aiškinosi, kas yra fizikiniai ir cheminiai medžiagų kitimai, kaip vyksta degimo procesas. Pagal pateiktus praktinio darbo aprašus atliko eksperimentus, kurių metu aiškinosi, kokios dujos susidaro reaguojant tam tikroms medžiagoms, kaip vyksta medžiagų kitimai ir kaip galima užgesinti liepsną – anglies dioksido poveikis medžiagų degumui.
Informaciją parengė biologijos mokytojas Kęstutis Vaitkevičius

Pradinių klasių mokiniai dalyvavo lengvosios atletikos trikovės varžybose Ignalinoje

Gegužės 30 d. mūsų gimnazijos pradinių klasių mokinių komanda dalyvavo Ignalinos rajono bendrojo ugdymo mokyklų lengvosios atletikos trikovės varžybose. Džiugu pranešti, kad mergaičių komanda puikiai pasirodė ir iškovojo garbingą trečiąją vietą! Sveikiname šaunią komandą: Elingą Baliko, Ugnę Lipnevičiūtę, Emanuelę Ramanauskaitę, Milaną Sinicą  ir Egiliją Tarasevič.
Tuo tarpu berniukų komandai šįkart pritrūko sėkmės. Nors ir labai stengėsi, prizinės vietos iškovoti nepavyko. Nenusiminkite: kiekvienos varžybos yra vertinga patirtis, o tikras sportininkas mokosi ne tik iš pergalių, bet ir iš nesėkmių. Svarbiausia – ryžtas, draugiškumas ir noras tobulėti!
Didžiuojamės visais dalyviais ir laukiame kitų startų!
Pradinių klasių mokytoja Liudmila Račkauskienė