18 kovo, 2024

Dalyvavome pilietinio sąmoningumo ir istorijos dienos renginyje

Visai neseniai paskelbti nacionalinio moksleivių konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ finalininkai, kurių komandiniai darbai pateko į geriausiųjų dešimtuką. Šis projektas, tai  jungtinis VU Istorijos Fakulteto, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM, Kultūros ministerijos ir portalo „15 min“ konkursas, skatinantis moksleivių domėjimąsi Lietuvos istorija, partizaniniu pasipriešinimu. Šiemet tarp finalininkų buvo ir Didžiasalio „Ryto“ moksleivių komanda ( Jurgita Pauliukėnaitė, 8 kl., Mantas Tekorius, IIIg kl., mokyt. Skaidrė Pauliukėnienė), sukūrusi filmą „Partizanų fotografas“.
Filmo kūrėjų grupė, kartu su bendraminčiais ir moksleivių palaikymo komanda, istorijos mokyt. Danguole Mikulėniene, raštinės administratore Ramune Kapliukiene, anksčiau dalyvavusia su moksleiviais, ne kartą laimėjusiais šiame konkurse, buvo pakviesta į Vilniuje organizuojamą Pilietinio sąmoningumo ir istorijos dienos renginį. Mokiniai dalyvavo istorijos pamokoje Vilniaus universitete, klausė Antano Terlecko paskaitos apie 1945–1958 m. pasipriešinusių sovietinei okupacijai partizanų ir jų ryšininkų istorijas, užrašytas knygoje „Laisvųjų testamentai / Lietuvos partizanų ir ryšininkų portretai“. Vėliau apsilankė Signatarų namuose, dalyvavo edukacijoje „Šifras LAISVĖ“, kurioje sužinojo ir patys išbandė partizanų šifrą „Ungurys“. Naudodami šifravimo abėcėlę, įterpdami klaidingus skaičius ir surašę rakto skaitmenis su aritmetiniais ženklais bei atlikdami matematinius veiksmus stulpeliu, užšifravo savuosius sakinius. Po to moksleiviai net keletą valandų praleido edukacinėje programoje Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, kur iš arčiau susipažino su būsimų karininkų gyvenimu, išbandė taiklumą lazerinių ginklų šaudykloje, susipažino su kariniais ginklais, buvo pavaišinti skaniais „kariūniškais“ pietumis. Pilietinio sąmoningumo ir istorijos diena tikrai neprailgo, o mokiniai grįžo pasisėmę patirties, naujos informacijos bei idėjų.