„Gamtoje nėra blogio ir gėrio…“

Sunku šiandien surasti žmogų, nieko negirdėjusį apie ornitologą, gamtos fotografą, populiarių laidų apie gamtą kūrėją, rašytoją Marių Čepulį. Ignalinos viešosios bibliotekos kvietimu atvykęs susitikti su rajono skaitytojais gamtininkas apsilankė ir Didžiasalio filiale. Susitikimas vyko Didžiasalio „Ryto“ gimnazijoje, ir tai buvo puiki gyvosios gamtos pažinimo pamoka 5-10 klasių mokiniams, mokytojams bei  suaugusiems bibliotekos lankytojams.
Šmaikštus kūrėjas prisistatė gausiai auditorijai pats, parodė daugybę įdomių nuotraukų ir pažėrė krūvą klausimų smalsiems klausytojams. Štai tik keli iš jų: ar Lietuvoje yra nuodingų vorų? O drakonų? O ar matėte šiandien dinozaurą?  Kaip atpažinti angį? Ar žinote, koks paukštis mažiausias pasaulyje? O Lietuvoje? Kuris paukštis protingesnis: varna ar pelėda? O kokie gyvūnai pasaulyje didžiausi? O kurie pavojingiausi?
Susimąstyti privertė atsakymas į paskutinį klausimą: pats pavojingiausias padaras gamtoje yra žmogus, ir visi gyviai jo bijo labiausiai. Bet žiūrovai išgyveno daug atpažinimo džiaugsmo ir  turėjo gražių progų patvirtinti, kad turi nemažai žinių apie ekrane rodomus vabzdžius, roplius, paukščius ar žinduolius. Juolab kad fotografas pasidalino ne tik nuotraukomis, bet ir Birvėtos žuvininkystės ūkio tvenkiniuose filmuotais vaizdais. O norint prisiartinti prie paukščių ar žvėrių, reikia ne tik geležinės kantrybės, bet ir specialios aprangos, kuri leistų susilieti su aplinka ir likti nepastebėtam. Tokią fotografo atsivežtą aprangą tuoj pat pasimatavo savanoriai. Gamtininko sugalvotas gulbės modelis, atrodantis iš šono labai tikroviškas ir leidžiantis pribristi arti,  klausytojams pasirodė labai įtikinamas, bet gulbės, pasirodo, taip negalvojo ir apsimetėlį prilupo. Nelabai paukščiai patikėjo ir arklio kostiumu.
Ta proga M. Čepulis priminė, kad gamta nėra mūsų namai, kur galime elgtis kaip tinkami. Tai vieta, kurioje turime derintis ir prie  augmenijos, ir prie gyvūnijos, o ne diktuoti savo taisykles.
Susitikimas baigėsi autografų dalinimu – juk svečias daugybės įsimintinų knygų apie gamtą autorius. O mokiniams tai buvo smagi, nuotaikinga gamtos pažinimo ir etiško elgesio joje pamoka.