Meniu Uždaryti

Renkuosi profesiją pats: kaip statyti tvirtus savo ateities pamatus?

Šiandien karjera suvokiama kaip visą gyvenimą trunkantis asmens mokymosi, saviraiškos ir darbo kelias, o sėkminga karjera – tai dar ir gebėjimas derinti darbą, laisvalaikį, gyvenimą šeimoje ir jausti pasitenkinimą savo gyvenimo kelio pasirinkimu. Sėkmingam karjeros keliui mokinys turėtų pradėti ruoštis jau pradinėse klasėse. Jam turi padėti mokytojai ir tėvai, pateikdami teisingą ir objektyvią informaciją, tačiau jie tik parodo ,,kelią“, kaip rasti geriausią sprendimą. O pagrindinis krūvis, renkantis profesiją, tenka asmeniui, atsakingam už karjeros ugdymą. Todėl 2022 metais mokyklose įsteigta Karjeros specialisto pareigybė. Padedamas jo, mokinys turi išsiugdyti gebėjimą konstruktyviai žvelgti į ateitį: išmokti sistemingai kaupti žinias, lavinti įvairius gebėjimus, ugdytis kompetencijas, padėsiančias rinktis studijų kryptį, profesinę veiklą bei planuoti savo vietą darbo rinkoje. Karjeros specialistas siekia, kad kiekvienas mokinys gautų reikalingą informaciją apie tolimesnio mokymosi galimybes, darbo pasaulį ir patarimus, kaip žingsnis po žingsnio planuoti savo karjerą, nes pasirengimas profesinei veiklai yra itin svarbus jauno žmogaus tobulėjimo procesas, kuris reikalauja tam tikrų įgūdžių, gebėjimų bei sąlygų pažinti save, kaupti informaciją apie šiuolaikinį darbinių veiklų pasaulį bei nustatyti santykį su juo. Todėl lapkričio mėnesį gimnazijoje vyko paskaitos ir mokymai, kuriuose dalyvavo 5–IV klasių mokiniai.
Lapkričio 14 d.: ugdymo karjerai pamoka ,,Profesiją renkuosi pats“. Kaip rinktis profesijas, pasakojo lektorė Justina Araminaitė-Pelakauskė iš Utenos jaunimo užimtumo skyriaus, kuriame ji dirba vyriausiąja specialiste. Šiais laikais galimybės studijuoti norimą profesiją neribotos – pasaulis atviras, tereikia eiti ir pasiimti tai, ko nori. Bet jaunam žmogui kyla begalė klausimų: Kuri studijų programa labiausiai atitinka tavo bei rinkos poreikius? Kokiose užsienio šalyse geriausios sąlygos studijuoti? Kuo aš noriu tapti? „Renkantis profesiją labai svarbu atsakingai įvertinti savo galimybes, gebėjimus, išanalizuoti rinką, o svarbiausia – save“, – kalbėjo lektorė. Pamokų metu mokiniai atliko testus ir bandė atsakyti į du klausimus: „Kas man sekasi?“ ir „Kas man patinka?“ Rasti atsakymus šioms mįslėms lengviausia nuoširdžiai sau atsakius, kas tau geriausiai sekasi jau dabar. Didelė tikimybė, jog džiaugsmą teikiančios veiklos tokiomis išliks visą gyvenimą.
Lapkričio 17 d.: gimnazijoje lankėsi Silvija Skorkaitė, kuri gimnazistams pristatė Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją – išskirtinį Lietuvos universitetą, harmoningai derinantį universitetines studijas ir karinį rengimą. Jame kokybiškai rengiami ir ugdomi visapusiškai išsilavinę ir atsakingi karininkai-lyderiai, vykdomi moksliniai tyrimai bei užtikrinamas mokymosi visą gyvenimą principų įgyvendinimas pagal Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos poreikius. Lietuvos karo akademijoje ugdomas ne tik kariūnų fizinis parengimas, patriotiškumas, mokomasi karybos, bet vyksta ir civilinių dalykų paskaitos, meno užsiėmimai. Galima studijuoti personalo vadybą, tarptautinius santykius, orlaivių pilotavimą, laivavedybą, logistiką ir kitas studijų sritis. Po studijų kariūnai įgyja pirmąjį karininko laipsnį ir tampa leitenantais. Mokiniai sužinojo akademijos misiją, tradicijas, privalumus ir savitumus, atrankos etapus. Lektorė išaiškino priėmimo tvarką, karjeros perspektyvas, studijų galimybę užsienyje. Sužinojome, kokios yra Lietuvos kariuomenės pajėgų rūšys. Silvija papasakojo, kas ją paskatino rinktis šią profesiją. Pasidalijo savo patirtimi, stojant į LKA, įvardijo dalykus, kuriuos reikia įveikti, norint įstoti į Karo akademiją. Susitikimo metu jaunoji kariūnė kalbėjo ir apie karinį rengimą – kasdieninę kario duoną, kylančius iššūkius, fizinį, psichologinį pasiruošimą ir kariūnų dienotvarkę. Sužinojome, kokios asmens savybės yra diegiamos būsimam lyderiui: stiprus charakteris, pilietinės, patriotinės savybės, valios ugdymas, paklusimas tvarkai ir taisyklėms. Ji taip pat mielai atsakė į mokinių užduotus klausimus.
Lapkričio 22 d.: į gimnaziją atvyko ambasadorė Lijana Savickienė iš Vilniaus universiteto Studentų atstovybės. VU SA – seniausia ir didžiausia Lietuvoje visuomeninė ekspertinė švietimo organizacija, efektyviai atstovaujanti studentams Vilniaus universitete bei už jo ribų, puoselėjanti universitetinę kultūrą ir kurianti palankiausias sąlygas studentų saviraiškai. Lektorė papasakojo, kaip atrodo studentų gyvenimas mokantis universitete, mokiniai sužinojo, kad valstybė teikia paskolas, kurias grąžinti galima per 15 metų po to, kai praeina metai po studijų baigimo (jei tuo metu negali grąžinti sumos, grąžinimą galima atidėti). O jei studentas suprastų, kad netinkamai pasirinko, studijas galės pakeisti arba pasirinkti sustoti. Studentų atstovybė sukūrė bendravimo platformą, prie kurios prisijungus galės išvysti savęs pažinimo testus, ekspertus, kurie patars, kaip pasirinkti studijų kelią, visą informaciją apie finansinę paramą, apie stojimus, renginius ir apie stovyklą, kurios metu galės pasijusti studentais. Prisijunk!
Vitalija Medzevičienė, karjeros specialistė